Наше Місто

Iнформаційний портал Новомосковська

На Дніпропетровщині фермерів, що вирощують соняшник, атакують рейдери «в погонах»

На Дніпропетровщині фермерів, що вирощують соняшник, атакують рейдери «в погонах»

2 октября 2018 0 Comments

З початком збору соняшника на ланах Дніпропетровської області стрімко зросла кількість зухвалих рейдерських атак на його урожай. Більшає й число людей, наділених чималою державною владою, яким не вадить крадений, политий не своїм потом хліб. Про це йдеться в публікації Асоціації фермерів та приватних землевласників (АФПЗ) Дніпропетровської області.

Обговорили проблему з поліцією

«Майже не трапляється дня, щоб не було повідомлення про незаконну косовицю чи щось інше», – розповів виконавчий директор АФПЗ Олександр Гайворонський. – «Ще й правоохоронці інколи не дають фермерам засіяти або зібрати, вважаючи, що землі постійного користування після смерті засновника господарства слід переоформляти. Та нічого подібного, землі давалися у постійне користування господарству, а не фізичній особі, вони входять до його статутного фонду! Особливо страждають фермерські та особисті селянські господарства в Софіївському, Петриківському, Межівському, Покровському районах».

В публікації відзначається, що на Дніпропетровщині зараз немає такого масового збройного протистояння фермерів і місцевих жителів з бандитами, як це сталося 11 вересня у фермерському господарстві (ФГ) «Строгий О. Ф.» на Харківщині. Там в результаті сутички і стрілянини були поранені п’ятеро людей, 50 нападників заарештовані поліцією. Але кримінальні події і на придніпровських ланах, на жаль, йдуть по висхідній лінії.

Ця надзвичайна ситуація і стала підставою для робочої зустрічі 20 вересня в головному управлінні Національної поліції Дніпропетровської області заступника начальника головного управління Володимира Богоноса, керівників обласних спецпідрозділів поліції з головами фермерських та особистих селянських господарств, на збіжжя яких, земельну ділянку чи майно скоєно напад чи заявлені претензії.

На її початку А. Гайворонський розповів про співпрацю Асоціації з поліцією області.

«У Дніпропетровській області налагоджена співпраця Асоціації з органами поліції. Вона посилилася з приходом на посаду Володимира Богоноса, колишнього підприємця і учасника АТО, вже є перші успіхи в боротьбі з рейдерами. Тому прошу усіх фермерів та власників землі в разі рейдерства одразу звертатися до поліції, а також до Асоціації, ми всі факти покажемо в пресі і на телебаченні. Люди добрі, не мовчіть, бийте в усі дзвони, разом ми відстоємо правду на українській землі!», – зазначив він.

Покровське свавілля

Однією з перших про фермерські біди свого краю розповіла голова АФПЗ Покровського району Тетяна Іллєнко.

«Всі знають, яку в колгоспах землю виділяли першим фермерам – на тобі, Боже, що нам негоже! А тепер всі кинулися її «захищати». Ми з батьком і сином заснували ФГ «Вікторія», до 2001-го виготовили державний акт на землю. Через два роки після смерті батька, в 2016-му, старший лейтенант поліції О. Дудка ініціював арешт техніки, оформленої за всіма правилами. Відбилися. Наступного року порушили кримінальну справу, потім закрили. Далі дзвінок з Держгеокадастру – давайте всі документи, перевірка! Вибачте, кажу, у нас мораторій на перевірку держактів. Старший інспектор у сфері державного контролю за використанням земель Олег Гаврюшкін запросив до Дніпра з документами на 14 вересня. А сам ще 7-го вересня склав акт «про самовільне зайняття земельної ділянки фермерським господарством». Тепер поліція направила до слідчого судді Покровського району клопотання про арешт землі, але його повернули на 72 години «для усунення недоліків». Така ж ситуація у голів ФГ «Роксолана» М. Леоненка, «Сизон» Н. Шульги. Скільки вже в нас рішень судів про незаконні арешти фермерської ріллі – і Верховного, і Апеляційних – усі вони на користь фермерів! Коли ж українська Феміда першої інстанції припинить тероризувати арештами землі хліборобів?», – поскаржилася жінка.

Про немилосердний правовий терор довелося почути і від голови ФГ «Сизон» Наталії Шульги.

«Край наш гарний, та жити в ньому не дають… Все почалося після смерті батька в 2016-му. То проблеми з присвоєнням кадастрового номера, потім старший лейтенант поліції О. Дудка вимагав віддати землю буцімто для воїнів АТО. У мене два родичі воювали, їм я і виділю по два гектари, сказала. Тепер збираються арештувати ріллю за «самозахоплення»”, – зазначила вона.

Раніше газета «Фермер Придніпров’я» вже висвітлювала незаконність арешту фермерської землі, неодноразово накладену торік Апостолівським і Заводським районними судами і ними ж скасовану. Правових підстав для такого присуду, арешту фермерських посівів в Україні не існує, стверджує адвокат Олександр Нарочевський. «Такі сплановані прокуратурою, поліцією і суддею кроки «в інтересах держави» робляться завчасно, виключно з метою наживи, використовуючи своє службове становище. А офіційна реалізація зібраного в результаті «жнив» проводиться за багаторазово заниженими цінами, як це сталося рік тому з урожаєм кукурудзи фермера Олега Рисікова», – йдеться в публікації АПФЗ.

Покровське свавілля В. Богоніс пообіцяв припинити. «Була нарада в Прокуратурі Дніпропетровської області, землі після смерті засновника ФГ називають «сірими». Визнали, що діти мають пріоритетне право продовжувати справу батьків. Ми таку землю не «рухаємо», а на місцях, видно, «рухають». Реформа поліції проведена лише на 10 %, ще є бандити в погонах, які мають покровителів у судах, де виносять такі неправомірні рішення. Дудка має ловити злодіїв, а не «щемити» фермерів та підприємців, ніякого відношення до них він не має, така «діяльність» буде припинена. Але сам він до фермерів не йде, його посилає прокурор», – сказав Богоніс.

До цього голова АФПЗ А. Гайворонський додав, що навіть головне управління поліції області не завжди може прослідкувати, що начальник районного відділення «стриже» гроші».

«Не «годуйте» нікого, бо потім ці люди пускаються берега. Про ці проблеми буде розмова і в Прокуратурі області. У Верховній раді вже є законопроект, щоб спадкові фермерські землі ніхто не зачіпав. А всі ці кримінальні провадження про арешт землі – то від лукавого», – сказав А. Гайвороньский.

Межівський розбій

Гучні події в ФГ «Калашник», що знаходиться в селі Слов’янка Межівського району, викликали справжній резонанс на нараді. Ще б пак – поліція застосувала вогнепальну зброю проти фермера. Про це вкрай небезпечне межівське «новаторство» розповів голова ФГ Олександр Калашник.

«Господарство надає сільськогосподарські послуги на земельній ділянці площею 20 га Новогригорівського старостинського округу Межівської селищної ради, що перебуває у постійному користуванні Олександра Буднього на підставі державного акту», – почав він. Фермер повідомив, що 11 вересня начальником Межівського відділення поліції Алімом Журбою з підлеглими було затримано комбайн господарства, що працював на полі, на підставі ухвали суду про арешт земельної ділянки площею 8, 6 га, місцезнаходження якої не знали самі працівники поліції.

Калашник відзначив, що «не встановивши фактичних розмірів земельної ділянки, на якій працювала техніка ФГ «Калашник», не визначивши її фактичного розташування, не взявши до уваги наданий договір, на підставі якого проводяться роботи, поліцією із застосуванням вогнепальної зброї затримано техніку та насіння соняшнику».

«Я їхав автомобілем «КамАЗ» з причепом дорогою з поля, мене догнали два автомобілі. Приватний «Деу Нубіра» АЕ 7078 СЕ, за кермом якого знаходився начальник слідчого відділення Вадим Мироненко, обігнав мене. І працівник поліції Михайло Даниленко з місця пасажира несподівано почав стріляти по моєму автомобілю! Він здійснив не менше шести пострілів, аж поки не пробив ліве переднє колесо. Тоді ж на задньому автомобілі включилися поліцейські маячки, і я зупинився», – розповів фермер.

Він повідомив, що його силоміць витягли з машини, кинули на землю і зв’язали руки й ноги. Тримали так з півгодини, буцімто він діяв неадекватно. При цьому чоловік запропонував правоохоронцям поїхати до лікарні, щоб вони пересвідчилися, що він абсолютно тверезий. При цьому фермер повідомив, що керівники Межівської поліції – Журба, Мироненко, Бобкін, Даниленко, Кривонос – вимагали хабар за закриття справи.

«Ти нам не цікавий! Давай нам з 8, 6 га соняшнику по 1, 8 тонни, 10, 7 тисячі за тонну, всього 160 тисяч гривень – і ми тебе відпускаємо з автомобілем! У мене все гаразд із документами, кажу, нічого давати вам не буду», – переказав О. Калашник зміст розмови з правоохоронцями.

Він продовжив, що далі 12 вересня слідчим суддею Межівського районного суду О. Юр’євим, за необґрунтованим клопотанням слідчого Олега Кривоноса, було постановлено ухвалу про накладення арешту на врожай насіння соняшнику, орієнтовною вагою 15 800 кг, який знаходиться у автомобілі «КамАЗ» та причепі марки ГБК, які належать фермеру, «для забезпечення збереження речового доказу вказаного кримінального провадження».

«Процедура арешту насіння соняшнику проходила за участю усього штату Межівського відділення поліції! Насіння було 5 600 кілограмів. Тринадцятого вересня мною викликано сертифікованого інженера-геодезиста В. Волкодава для обміру земельної ділянки. На процедуру встановлення фактичної площі земельної ділянки запрошено понятих та працівників поліції, якими складений протокол і зафіксовано площу – 21, 28 га. Тобто зазначена у ухвалі суду земельна ділянка 8, 6 га фермерським господарством не обробляється!», – зазначив він.

Фермер повідомив, що подав заяву про неправомірне застосування зброї. Згідно з положеннями статті 46 Закону України «Про національну поліцію» застосування вогнепальної зброї є найбільш суворим заходом примусу. В даній ситуації жодної підстави для її застосування не було, отже, правоохоронцем Михайлом Даниленком грубо порушено норму спеціального закону.

Гучні межівські події обласне керівництво Нацполіції пообіцяло взяти на особливий контроль. Проте заарештований сонях Олександру Калашнику не повернули і досі, ухвала Межівського райсуду про його арешт оскаржується в Апеляційному суді.

Бандити в погонах жнуть в Новомосковщині, Приоріллі

Ще один випадок протиправних дій по відношенню фермерів стався в Новомосковському районі, де невідомі грабіжники на комбайні в ночі крали чужі врожаї соняшнику.

«У ніч на 13 вересня заїхали на поле з соняхом і скосили 13 гектарів з 16-ти», – схвильовано повідомив на зустрічі голова ФГ «Іванов» Віктор Іванов з села Мар’янівське. – «Почали о першій ночі і косили до п’ятої ранку. Перед цим з «Лексуса» уважно обдивлялися це поле. Поліція приїхала за 20 хвилин, та нікого не знайшла»

Однак вже згодом злодії все ж були схоплені на гарячому. Одразу після наради в ніч на 21 вересня хлібороби Новомосковщини таки зловили злодіїв-жниварів на одному з фермерських полів біля села Всесвятське.

Ось що про рейдерську косовицю розповів голова Новомосковської АФПЗ Олександр Сулима. «Вночі біля 40 фермерів заблокували комбайн «Кейс» із транзитним номером 15 438 та автомобіль «МАН» АЕ 7917 з реєстрацією в Миргороді Полтавської області. Техніку супроводжував працівник Новомосковської поліції! На вимогу адвоката він показав ухвалу Новомосковського районного суду про арешт фермерської ріллі, яка набирала законної сили через 5 днів. Тобто суд дав ці 5 днів для апеляційного оскарження ухвали, а про косовицю соняшнику не сказав ні слова! А правоохоронці завчасно, не чекаючи навіть наступного за арештом рішення суду про «дозвіл на косовицю соняшнику для збереження речових доказів злочину – самозахоплення землі», заходилися жнивувати», – повідомив фермер.

Голова Новомосковської АФПЗ Сулима розповів, що договору про найм техніки між Новомосковською поліцією і миргородськими власниками техніки не було. Попередньої ночі цей «Кейс» скосив 7 гектарів соняшнику на земельному паї Ольги Гончаренко в Новостепанівці, що підтвердила товаро-транспортна накладна «МАНу» на його перевезення до Дніпра. Великих зусиль довелося докласти, щоб не допустити самосуду розгніваних фермерів над жниварями-злодюгами та їхньою технікою. Викликаний наряд поліції, який задокументував злочин.

Ось такі парадокси життя – не встигла й луна влягтися від застережень керівників обласної Нацполіції про бандитів у погонах, як вони посунули на чужі поля, йдеться в публікації Асоціації фермерів та приватних землевласників Дніпропетровської області.

«На дармовий хліб» спокусилися навіть старший слідчий відділу розслідувань особливо тяжких злочинів слідчого управління ГУ Нацполіції в Дніпропетровській області В. Дащенко, який за погодженням прокурора другого відділу прокуратури області А. Дяченка направив кілька клопотань про арешт фермерської та приватної ріллі з посівами соняшнику й іншого збіжжя в Царичанському районі до Індустріального районного суду Дніпра. І слідчий суддя суду С. Волошин виніс ухвали, внаслідок чого наприкінці серпня вночі були скошені кілька фермерських полів. Та жителі Цибульківки заблокували комбайн «контори» на власних земельних паях. Злочин розслідує Царичанський відділ поліції, повідомив його в. о. начальника Володимир Колокол.

Петриківське беззаконня

Про нього на зустрічі розповів голова особистого селянського господарства Руслан Губа з села Іванівка. За його словами, він разом з родиною сина господарює на двох земельних паях, ще трохи орендують у сусідів.

«Торік в жовтні я зі своєю тіткою, пенсіонеркою Любов’ю Клисак, уклав договір про встановлення права користування її земельним паєм площею 2, 4 га, на який є державний акт. Перед цим попередив сусіда Олександра Терентенка, що користувався її землею внаслідок обміну площ, про намір господарювати на тітчиному паї. Але він засіяв восени 50 соток пшеницею. Я їх переорав, підготував землю під весняну сівбу. Та весною О. Терентенко засіяв увесь пай соняхом, довелося культивувати і сіяти свій соняшник. Кілька разів він навіть ставив машину перед трактором, не даючи мені працювати на полі! Змушений був викликати поліцію, яка складала протоколи і більше нічого», – розповів Р. Губа.

Він повідомив, що 18 вересня О. Терентенко скосив соняшник його господарства. «Ми викликали поліцію, та вона приїхала лише після третього разу, за 2, 5 години. Як нам законно господарювати на землі?», – зазначив фермер.

На запит редакції «Фермера Придніпров’я» з цього приводу О. Терентенко повідомив: «ніякого кримінального злочину у нас немає. Соняшник скосив той, хто його сіяв». Чому ж його сіяли на чужій землі, про те невідомо.

Пообіцяли оперативну реакцію

Підсумовуючи зустріч, заступник начальника ГУ НП в Дніпропетровській області В. Богоніс зазначив, що «поліція реагує на всі факти рейдерства».

«У Петриківці буду особисто наступного тижня, розберемося з цим випадком, соняшник буде повернений законному орендарю землі Руслану Губі. Запевняю вас – до такого, як у Харківщині, у нас не дійде, бандитів ми одразу кладемо обличчям у землю. У нас немає свої – чужі, закон – понад усе», – розповів В. Богоніс.

За його словами, «з бандитами в погонах важче, кожен їхній злочин має бути задокументований, тому нічого не приховуйте, вони найбільше бояться гласності».

«Для Антирейдерського штабу є багато роботи в усій області, особлива проблема із захопленим ФГ «Дар» Новомосковського району. З жовтня в громадах області почнемо набирати і навчати молодь для роботи шерифами. Це дуже відповідальна посада, тому прошу всіх делегувати на місцях найсумлінніших, придатних для цієї нелегкої праці людей. Переконаний, вони є в кожному селі», – додав він.

«Масовий характер судових арештів фермерських і приватних земель з посівами на них, що відчутно зріс проти минулого року, причетність до рейдерства правоохоронців та служителів Феміди має підштовхнути наших законотворців до відповідних дій – тобто законодавчої заборони арештів ріллі, винесених за клопотанням силових органів», – резюмується у публікації АПФЗ Дніпропетровщини. При цьому зазначається, що не варо «випробовувати селянське терпіння і чекати хліборобського самосуду над виконавцями цих злочинів та їхньою».

Джерело

Нашли ошибку в тексте? Выделите ее и нажмите Ctrl + Enter

Previous Post

Next Post

Добавить комментарий

Your email address will not be published / Required fields are marked *